Acu plakstiņu plastiskās operācijas

Acu apvidū āda ir ļoti plāna un maiga, tieši tāpēc ar gadiem šajā zonā visspilgtāk kļūst pamanāmas vecuma radītās pārmaiņas.

Tādi kosmētiskie defekti kā grumbiņas, ādas tvirtuma zudums, „maisiņi” zem acīm, plakstiņu noslīdējums un līdzīgi var radīt raizes jau 25–30 gadu vecumā.

Tiesa, līdz noteiktam brīdim saglabāt jaunību un skaistumu iespējams ar dažādu kosmētisko līdzekļu palīdzību, kā arī, ievērojot veselīga dzīvesveida principus, bet vienmēr neizbēgami pienāk laiks, kad cilvēks nonāk izvēles priekšā – samierināties ar šīm vecuma pārmaiņām vai veikt acu zonas plastisko operāciju jeb okuloplastiku, dēvēta arī par blefaroplastiku, tādējādi ievērojami uzlabojot savu ārieni un ceļot pašapziņu.

Ne vienmēr novecošana ir galvenais iemesls vizuālām problēmām acu apvidū, pastāv arī dažādas iedzimtas vai dzīves laikā iegūtas acu veselības problēmas, kas tāpat var radīt nepieciešamību pēc acu plastiskās ķirurģijas.

Okuloplastika ir oftalmoloģijas apakšnozare, kura ietver dažāda veida plastiskās operācijas acu apvidū – gan kosmētisku, gan medicīnisku iemeslu dēļ.

Okuloplastiskās operācijas veic acu ārsts-ķirurgs, kas ir specializējies tieši acu plastiskajā ķirurģijā.

Kādos gadījumos veic okuloplastiskās operācijas?

Acu plastiskās operācijas mūsu pacientiem veic gan medicīnisku indikāciju dēļ, gan tajos gadījumos, kad tas ir apsvērums ārējā izskata uzlabošanai, proti, kosmētisku uzlabojumu dēļ, lai noslīdējuši acu plakstiņi un maisiņi zem acīm nepadarītu cilvēku vizuāli vecāku par saviem gadiem un lai cilvēks neizskatītos bez iemesla noguris.

Plakstiņu plastiskās operācijas bieži tiek veiktas, lai noslīdējušie plakstiņi nekļūtu par traucēkli redzei.

Kosmētiska rakstura problēmu grupā ietilpst visas plakstu izmaiņas, kas neietekmē cilvēka veselību kopumā, kā arī neatsaucas uz redzes orgāna veselību un funkcionalitāti.

  • Šajā kategorijā ietilpst, piemēram, ar gadiem izveidojusies lieka plakstu ādas kroka, kas rada nogurušāka skatiena efektu, kā arī “maisiņi” virs un zem acīm.
  • Tāpat pie kosmētiskās dabas traucējumiem pieder sīki plakstu ādas veidojumi, visbiežāk – papillomas –, kas neskar acs ābolu, sīkas cistiņas bez iekaisuma, kā arī nelieli dzeltenīgi veidojumi plakstu ādā, kas parasti ir holesterīna vai citu lipīdu izgulsnējumi.

Medicīniska rakstura izmaiņas ir tādas, kas rada īstus redzes traucējumus.

  • Redzes lauka traucējumus var radīt, piemēram, izteikti lieka ādas kroka, kas īpaši raksturīga vecāka gadagājuma cilvēkiem, vai plakstiņa noslīdējums jeb ptosis, kas aizklāj zīlīti daļēji vai pat pilnībā.
  • Šī pataloģija var būt gan iedzimta, gan iegūta dzīves laikā kā citu vispārēju saslimšanu izpausme vai plaksta pacēlājmuskuļa saites novecošanas rezultātā.
  • Tāpat medicīnisko indikāciju grupā ietilpst arī plaksta stāvokļa izmaiņas, kad plakstiņš sāk iegriezties uz iekšpusi pret acs ābolu (entropijs). Tā rezultātā skropstas pastāvīgi beržas pret acs virsmu, kairinot to un radot iekaisumu, kas diemžēl nepadodas ārstēšanai ar pretiekaisuma pilieniem.
  • Var gadīties arī tieši pretēji – plaksts var izvērsties uz āru (ektropions), kā rezultātā acs pastāvīgi asaro un iekaist, jo acs gļotāda nav pasargāta no apkārtējās vides ietekmes.
  • Arī nepareiza skropstu augšana (trihiāze) līdzīgi kā plakstiņa iegriešanās uz iekšpusi var izraisīt pastāvīgu acs kairinājumu. Nepareizi augošas skropstas var regulāri izraut acu ārsta kabinetā vai labot šo problēmu ķirurģiskā ceļā, piemeklējot individuāli katram gadījumam atbilstošu operācijas metodi.
  • Medicīniska rakstura problēmas ietver arī dažādus audzējus, kas mēdz būt arī cilvēka dzīvībai bīstami. Tādēļ reizēm pēc pacientu domām nelielam veidojumam ir nepieciešama diezgan nopietna operācija ar plašu rekonstrukciju.
  • Okuloplastiskā operācija ir nepieciešama arī pacientiem pēc sejas nerva paralīzes (šādā gadījumā operācija veicama gan acs saglabāšanai, jo aci nav iespējams aizvērt,  gan kosmētiskos nolūkos), gadījumos, kad nepieciešams acs orgānu izņemt un aizvietot ar implantu, ko parasti veic okuloplastiskais ķirurgs.
  • Arī dažādas asaru ceļu pataloģijas un acs orbītu saslimšanas ietilpst acu plastiskā ķirurga kompetencē.

Parasti operācija tiek veikta lokālā anestēzijā, un dažu stundu laikā pēc tās pacients var doties mājās. Pēc pacienta vēlēšanās operāciju iespējams veikt arī vispārējā anestēzijā, par to iepriekš vienojoties ar ārstējošo ārstu.

Acu zonas plastiskās operācijas mūsu klīnikā veic sertificēta acu ārste – ķirurģe dr.Iveta Mežatuča, kura profesionālās iemaņas un praksi apguvusi Dānijā un Igaunijā, kā arī ASV vadošā acu plastikas ķirurga Maikla Bērnsteina (Michael A.Burnstine, M.D.) vadībā.

Sazinies ar mūsu speciālistiem