Acu lāzerterapija ir oftalmoloģijas nozare, kurā kā ķirurģisks instruments tiek izmantots lāzers – iekārta, kas, elektriskajai strāvai plūstot caur speciālu vielu, piemēram, gāzi, izstaro koncentrētu augstas intensitātes gaismas staru, ko iespējams ļoti precīzi fokusēt uz tīkleni, lai tālāk selektīvi apstrādātu vēlamo zonu, vienlaikus atstājot apkārtējos audus neskartus.
Kad gaismas enerģija ir nofokusēta pret acs audiem, tā pārvēršas termālā enerģijā un paaugstina audu temperatūru, tādā veidā izraisot audu proteīnu sadalīšanos un koagulatīvu nekrozi jeb šūnu bojāeju.
Ar lāzerterapijas palīdzību var maksimāli sterili un precīzi ārstēt tīklenes un dzīslenes slimības, kā arī izmantot lāzeru glaukomas un sekundārās kataraktas terapijā.
Kādos gadījumos izmanto lāzerterapiju?
Tīklenes saslimšanu ārstēšanā:
- tīklenes plīsumu bloķēšanai,
- tīklenes vēnu oklūzijas jeb nosprostojuma ārstēšanā,
- tīklenes vaskulīta (asinsvadu iekaisuma slimības) ārstēšanā,
- tīklenes centrālas serozas horioretinopātijas (šķidrumam uzkrājoties zem tīklenes) terapijā,
- mākulas deģenerācijas ārstēšanā,
- diabētiskās retinopātijas vai makulopātijas ārstēšanā (cukura diabēta izraisītām pārmaiņām tīklenē),
- kā arī pie citām tīklenes saslimšanām un dažādiem veidojumiem.
Glaukomas terapijā:
- selektīvā lāzera trabekuloplastika – primāras atvērta leņķa glaukomas gadījumā,
- lāzera perifērā iridotomija – šaura kakta glaukomas, akūtas glaukomas lēkmes gadījumā.
Sekundāras kataraktas ārstēšanai:
- YAG lāzera kapsulotomija – pielieto pacientiem, kuriem jau ir veikta kataraktas operācija un novēro lēcas kapsulas fibrozi jeb lēcas maisiņa sabiezēšanu.
Lāzerterapijas galvenās priekšrocības:
- lāzera gaisma nerada acī infekcijas draudus, kas var notikt ķirurģiskā ceļā,
- lāzerķirurģija notiek ambulatori,
- tā nodrošina maksimālu darba precizitāti un kontroles iespējas.
Procedūras ilgums un efektivitāte
- Parasti lāzerterapija ilgst 15 līdz 30 minūtes. Tomēr atsevišķu slimību gadījumos, vai ja pacientam ir grūti mierīgi nosēdēt, procedūra var prasīt arī ilgāku laiku.
- Lāzerterapiju var būt nepieciešams veikt atkārtoti, to ārsts izvērtē un nozīmē kontroles vizītes laikā.
Lāzerterapijas efektivitāti nosaka oftalmologs kontroles vizītes laikā – gan pēc klīniskās ainas, gan veicot papildu izmeklējumus.
- Tas, vai pacients jutīs uzlabojumus, ir atkarīgs no saslimšanas, kura tika ārstēta. Ir saslimšanas, kuru radītās izmaiņas pacienti neizjūt, tomēr lāzers, paveicot savu darbu, novērš iespējamās sekas, kas pretējā gadījumā būtu varējušas radīt nopietnus redzes bojājumus nākotnē. Piemēram, ja pacientam iepriekš nav bijušas sūdzības, bet vizītes laikā acu ārsts ir konstatējis tīklenes plīsumu, tad tā bloķēšanu ar lāzeru pacients neizjutīs. Savukārt pacientiem, kuriem saslimšana radījusi tādas sūdzības kā zibeņošanu, „mušiņas”, miglainu redzi un citus simptomus, lāzerterapija nodrošinās jūtamus redzes un dzīves kvalitātes uzlabojumus.
- Gadījumā, kad pacients slimo ar cukura diabētu un diabētisko retinopātiju, lāzerterapijas mērķis ir novērst tālākas negatīvās izmaiņas. Ja redzes pasliktinājums jau ir noticis, lāzerprocedūra to neatgriezīs, bet gan tikai varēs aizkavēt tālāku slimības progresiju. Jāpiebilst, ka ir arī tādi gadījumi kā, piemēram, pie centrālas serozas horioretinopātijas, kad pacientam pēc lāzerterapijas ir iespējami redzes uzlabojumi.
- Pacientiem, kuriem tiks veikta lēcas kapsulas šķelšana jau īsu brīdi pēc procedūras atkārtoti tiks skatīta redze un tiks izvērtēts, vai procedūra sniedz vēlamo efektu, pacienta redzei, ja nav citu acu slimību, vajadzētu uzlaboties.
- Savukārt pacientiem, kuri slimo ar glaukomu, un lāzers tiek veikts, lai samazinātu intraokulāro spiedienu, būs jānāk uz kontroles vizīti izvērtēt, vai nav nepieciešama papildus terapija arī pēc lāzera procedūras. Pacients pats šādos gadījumos uzlabojumu nejutīs, tomēr varēs sekot līdzi spiediena izmaiņām dinamikā.
Īpaša piesardzība jāievēro, ja pacientiem ir citas nopietnas acu saslimšanas vai smags vispārējo slimību stāvoklis. Tomēr tikai oftalmologs var pieņemt galīgo lēmumu,– vai lāzerterapiju būtu labāk atlikt vai tomēr izvēlēties citu ārstēšanas metodi.
SVARĪGI!
- Pacientiem, nākot uz lāzerterapiju, ir jāturpina lietot visi iepriekš nozīmētie medikamenti kā ierasts – gan acu, gan vispārējai veselībai.
- Lāzerterapijai nav nepieciešama speciāla sagatavošanās – pirms plānotās procedūras pacients var droši gan ēst, gan dzert.