Kontaktlēcas

Kontaktlēcas ir piemērotas dažādas pakāpes tuvredzības, tālredzības un astigmātisma korekcijai. Tās var sākt lietot jau no bērna vecuma, kad bērns vai pusaudzis pats ir spējīgs kontaktlēcas uzlikt un noņemt no acs, kā arī iemācīties lēcas tīrīt un stingri ievērot to valkāšanas režīmu. Izņēmums ir jaundzimušo kontaktlēcas, kuras tiek pielietotas īpašos gadījumos un tikai bērnu acu ārsta uzraudzībā.

Zināt, kādas kontaktlēcas ir piemērotas tieši man, nozīmē saprast atšķirības starp pastāvošiem kontaktlēcu veidiem.

Tiek izdalīti 2 galvenie kontaktlēcu veidi:

Visbiežāk pazīstamais kontaklēcu veids ir MĪKSTĀS KONTAKTLĒCAS

Pateicoties to lietošanas komfortam un īsam pierašanas laikam, mīkstās kontaktlēcas ir zināmākais un plašāk izmantotais kontaktlēcu veids.

  • Tās ir ideāli piemērotas neregulārai lietošanai.
  • Tās saudzīgi nosedz visu radzeni un stabili turas uz acs visas dienas garumā.
  • Pateicoties tam, ka lēca labi piekļaujas acs virsmai, tās samazina risku dažādu svešķermeņu (putekļu, netīrumu utt.) nokļūšanai zem lēcas.
  • Mīkstās lēcas ir viens no labākajiem risinājumiem cilvēkiem, kas nodarbojas ar kontakta sporta veidiem.

Lietojot mīkstās kontaktlēcas, nedrīkst pieļaut, lai tās apžūtu, pretējā gadījumā kontaktlēcas var izraisīt diskomfortu un pasliktināt redzes kvalitāti, turklāt sausākas lēcas ir vairāk pakļautas bojājumiem. Tāpat mīkstajām kontaktlēcām raksturīga lielāka uzņēmība pret proteīnu un līpīdu depozītiem, tās absorbē vides ķimikālijas, kas palielina iekaisuma  un infekciju rašanās iespējamību.

Pēc lietošanas veida mīkstās kontaktlēcas iedala vienas dienas, divu nedēļu vai mēneša kontaktlēcās.

  • Vienas dienas kontaktlēcas jeb vienreizējās kontaktlēcas, kā norāda nosaukums, ir paredzētas lietošanai vienu dienu (uzliekot vienu reizi dienas laikā) un pēc tam tiek izmestas. Tas nozīmē, ka nav nepieciešamības lietot kontaktlēcu kopšanas līdzekļus, tās pēc lietošanas tīrīt, kā arī nav jāiegādājas lēcu uzglabāšanas konteineris. Lietojot vienas dienas kontaktlēcas, ir mazāks acu iekaisuma risks, salīdzinot ar atkārtotas lietošanas kontaktlēcām, turklāt, pateicoties tam, ka tām nav nepieciešama kopšana, mīkstās kontaktlēcas sniedz arī būtisku laika ietaupījumu, kas mūsdienu steidzīgajā dzīves ritmā ir īpaši svarīgi;
  • Divu nedēļu un mēneša kontaktlēcas nepieciešams pareizi kopt un ievērot to lietošanas režīmu. Atsevišķas dažādu ražotāju kontaktlēcas paredzētas pat lietošanai vairākas dienas no vietas, tai skaitā, arī naktsmiera laikā. Tomēr šādas lēcas tiek rekomendētas tikai izņēmuma gadījumos, ko izvērtē oftalmologs vai optometrists sadarbībā ar pacientu. Divu nedēļu un mēneša kontaktlēcas nav ieteicams nēsāt ilgāk par 16 stundām dienā.
Kam un kad lieto cietās kontaktlēcas

Lielai daļai cilvēku cietās kontaktlēcas saistās ar seniem laikiem, kad tās tika izgatavotas no cieta un smagnēja stikla, kas izraisīja lielu diskomfortu to lietotājiem.

Līdz ar mūsdienu tehnoloģiju attīstību cieto lēcu izgatavošanā stiklu aizvietojuši dažādi viegli, gaisa un gāzu caurlaidīgi materiāli, tāpēc no cietajām lēcām vairs nav jābaidās.

Cietās kontaktlēcas bieži tiek lietotas:

  • augstas pakāpes refrakcijas defektu korekcijai, piemēram, pie radzenes astigmātisma, lielas ametropijas pakāpes un keratokonusa gadījumā, kā arī tiek pielietotas presbiobijas pacientiem, spējot nodrošināt plašāku redzes korekcijas diapazonu un lielāku redzes asumu.
  • Cietās lēcas ir viens no labākajiem risinājumiem cilvēkiem, kuru profesija saistīta ar smalku darbu, piemēram, juvelieriem, pulksteņu meistariem, pilotiem, ārstiem - ķirurgiem utt.

Kaut arī jaunākās paaudzes cieto lēcu materiāls sniedz krietni lielāku komfortu, jārēķinās, ka pierašana pie tām var aizņemt ilgāku laiku, salīdzinot ar mīkstajām kontaktlēcām.

Viens no cieto kontaktlēcu veidiem ir ortokeratoloģiskās jeb nakts lēcas, kas tiek lietotas tikai nakts laikā.

Nakts lēcas, kamēr cilvēks guļ, ar dabisku spiedienu aktīvi iedarbojas uz radzeni, nedaudz izmainot tās priekšējās virsmas izliekumu un izlīdzinot epitēlija virsējos slāņus, kā rezultātā tiek vienmērīgi sadalīta slodze un veiksmīgi koriģēta zemas līdz vidējas pakāpes tuvredzība. Pa dienu lēcas tiek izņemtas, un skaidra redze visas dienas garumā tiek nodrošināta arī bez tām, sniedzot lielāku brīvību ikdienas gaitās.

Otrs cieto kontaktlēcu veids ir dienas kontaktlēcas, kuras var nēsāt līdz 12 stundām, pirms gulētiešanas tās izņemot.

Cieto kontaktlēcu priekšrocības:

  • labāka skābekļa piekļuve, kas tiek nodrošināta, pateicoties materiālam ar augstu gāzu caurlaidību, mazākam lēcas diametram un brīvākai lēcas kustībai uz acs, kā arī pie mirkšķināšanas asaras zem lēcas tiek vairāk (salīdzinājumam, mīkstās lēcas ir ļoti mazkustīgas, un asaras zem lēcas praktiski nenonāk);
  • cietās kontaktlēcas nodrošina arī asāku redzi, jo tiek izgatavotas individuāli pēc radzenes topogrāfijas un citu izmeklējumu datiem, kā arī lēcas saglabā formu uz acs neatkarīgi no ārējiem apstākļiem (piemēram, mīkstās lēcas var mainīt formu un pasliktināt redzes kvalitāti, ja acs kļūst sausāka).
  • cietās lēcas ir izturīgākas un tās var lietot ilgāk – atbilstoši kopjot, pat līdz 24 mēnešiem.

Izvēloties cietās kontaktlēcas, jāņem vērā:

  • nepieciešama ilgāka adaptācija, tās jānēsā katru dienu, lai pie tām būtu vieglāk pierast;
  • pastāv lielāks risks, ka lēca var izkrist kontakta sporta laikā vai, berzējot acis. Zem lēcas var nokļūt smiltis un putekļi, jo lēca pie acs nepiekļaujas tik cieši, kā tas ir mīksto kontaktlēcu gadījumā;
  • cietās lēcas tiek izgatavotas individuāli pēc pasūtījuma, jārēķinās, ka tās, salīdzinot ar mīkstajām lēcām, ir nedaudz dārgākas, tāpēc ļoti jāseko līdzi tam, lai tās netiktu pazaudētas

Atcerieties!

  • Lai atrastu piemērotāko kontaktlēcu veidu Jūsu acīm, vēlmēm un dzīvesstilam, ir nepieciešama rūpīga redzes un acu veselības pārbaude pie sertificēta acu ārsta vai optometrista!
  • Nekādā gadījumā nedrīkst mēģināt piemeklēt lēcas (tāpat kā brilles) patstāvīgi, lai nenodarītu savai redzes un acu veselībai vēl lielāku ļaunumu!
  • Jebkura diskomforta un acu apsārtuma gadījumā, lietojot kontaktlēcas, ieteicams vērsties pēc palīdzības pie acu ārsta vai optometrista!
  • Acis ik pa laikam nepieciešams atpūtināt no kontaktlēcu nēsāšanas, jo kā nekā – arī kontaktlēcas ir svešķermenis. Lai neatstātu acis bez redzes korekcijas līdzekļa, atpūtas laikā pēc nepieciešamības var izmantot brilles.
  • Stingri pieturieties pie kontaktlēcu lietošanas noteikumiem!

Sazinies ar mūsu speciālistiem