Zīdaiņu, bērnu, pusaudžu un jauniešu redzes un acu veselība

Zīdainis un mazulis līdz 1 gada vecumam

Parasti pirmā vizīte pie acu ārsta bērniem jāplāno 1 gada vecumā, taču ja vecākiem vai pediatram rodas kādas bažas par bērniņa redzi vai acu stāvokli, tiek novērotas kādas redzamas novirzes no normas, piemēram, pastāvīga šķielēšana, strutaini izdalījumi no acs, u.c., tad acu ārsts noteikti ir jāapmeklē nekavējoties.

Nākošo vizīšu laiku parasti nozīmē acu ārsts. Ja visi izmeklējumi ir normas robežās, tad acu ārstu apmeklē ap 3 gadu vecumu, tad 5 vai 6 gados un skolas vecumā.

Redzes korekcijas iespēja šajā vecumā - brilles.

Bērni no 1 līdz 7 gadu vecumam

Ja bērniņa pirmā dzīves gada acu ārsta apmeklējuma laikā speciālists nav konstatējis novirzes no acu un redzes attīstības normas un nav noteicis savādāku apmeklējuma plānu, nākošā redzes pārbaude jāplāno bērna 3 gadu vecumā.

Ja mazulim ir nozīmēta optiskā korekcija – brilles, tad acu ārsts ir jāapmeklē ātrāk, kā to noteicis speciālists pēdējās pārbaudes laikā.

Ikgadēja bērna acu pārbaude pie speciālista nodrošina savlaicīgu bērna redzes problēmu atklāšanu.

Bērni bieži nesūdzas par redzes problēmām, jo viņiem nav ar ko salīdzināt. Mazi bērni var arī nepamanīt, ka viena actiņa redz slikti, jo ar otru aci var kompensēt tās slikto redzi.

Ir vairākas pazīmes, kā vecāki var laikus pamanīt, ka bērnam ir redzes problēmas:  

  • bērns izvairās no tuvuma darbiem;
  • tur slīpi galvu;
  • aizver vienu actiņu;
  • miedz acis, skatoties tālumā vai tuvumā;
  • sūdzas par biežam galvassāpēm, īpaši pēc darba tuvumā;
  • žēlojas par redzes miglošanos, dubultošanos utt. 

Jebkuras sūdzības vai aizdomas par redzes problēmām bērnam ir indikācija vizītei pie acu ārsta.

Bērni ir spējīgi redzēt jau no piedzimšanas brīža, taču redzes sistēma pilnībā attīstās līdz 7-8 gadu vecumam.

Atceries:

  • Ja šajā periodā ir kādas izmaiņas, kas traucē informācijai no acs nonākt centrālajā nervu sistēmā galvas smadzenēs, tad redzes attīstība atpaliek vai tās attīstība ir nepilnīga. Jo agrāk traucējums tiek atklāts, jo lielākas ir iespējas pilnvērtīgas redzes attīstībai.
  • Ja bērns lieto brilles, noteikti ir jāseko līdzi redzes izmaiņām, kā arī briļļu ietvara atbilstībai. Bērns aug, līdz ar to arī briļļu ietvars līdzīgi kā apģērbs un apavi var palikt par mazu.

Redzes korekcijas iespēja šajā vecumā - brilles.

Bērni un pusaudži

Tiek uzskatīts, ka līdz 8 gadu vecumam bērnam redzes sistēma ir attīstījusies.

Acu un redzes pārbaudes pusaudžu vecumā jāveic pēc nepieciešamības un gadījumos, ja bērns sūdzas par acu diskomfortu, redzes miglošanos vai citos akūtos gadījumos.

Ja nav īpašu sūdzību un bērnam nav jālieto redzes korekcijas palīglīdzekļi, kā arī, ja vecākiem un tuvākajiem ģimenes locekļiem nav novērotas acu saslimšanas, vizīte pie speciālista ir ieteicama reizi gadā vai divos gados.

SVARĪGI! Ņemot vērā intensīvo redzes slodzi pie dažāda veida ekrāniem, svarīgi ir sekot līdzi acu atpūtināšanai, vispārējam veselīgam uzturam, pietiekošām fiziskām aktivitātēm un atpūtai.

  • Ja bērns lieto brilles vai kontaktlēcas, vai nakts lēcas jāievēro speciālista noteiktās regulārās acu un redzes pārbaudes.
  • Ja pusaudzis lieto kontaktlēcas vai nakts lēcas, arī vecākiem ir jāpievērš uzmanība higiēnas nosacījumu pareizai izpildei kontaktlēcu un nakts lēcu kopšanas procesā.
  • Jāatceras par briļļu ietvaru – bērnam augot, jāmaina arī briļļu ietvars, jo līdzīgi kā apģērbs, arī briļļu rāmītis var palikt par mazu.

Redzes korekcijas iespēja šajā vecumā - brilleskontaktlēcas vai nakts lēcas.

      

Pusaudži un jaunieši

Pusaudžiem un jauniešiem ļoti būtiska ir uzmanības pievēršana laikam, kas tiek pavadīts pie dažāda veida ekrāniem. Ļoti liela redzes slodze var radīt sausās acs sindromu, ar kuru vēlāk var nākties sadzīvot visu mūžu. Ļoti svarīga loma ir acu pietiekamai atpūtināšanai, vispārējam veselīgam uzturam un fiziskām aktivitātēm, atpūtai un svaigam gaisam.

  • Ja jaunieša ikdienas aktivitātēm nav nepieciešami redzes palīglīdzekļi – brilles vai kontaktlēcas, vai nakts lēcas un ģimenē nav konstatētas nopietnas acu saslimšanas, profilaktiska vizīte pie acu ārsta ir ieteicama 1 reizi gadā.
  • Acu un redzes sūdzību vai diskomforta gadījumā, vizīte ir nepieciešama nekavējoties.
  • Ja jaunietis lieto brilles, kontaktlēcas vai nakts lēcas, noteikti jāseko līdzi individuāli noteiktam spciālista apmeklējumu grafikam un pareizai palīglīdzekļu kopšanai.

Tā kā redzes lāzerkorekciju var veikt no 18 gadu vecuma, pēc korekcijas procedūras, stingri jāievēro ārsta noteiktā pēcprocedūras vizīšu shēma

Redzes korekcijas iespēja 12-18 gadu vecumā

brilles; kontaktlēcas; nakts lēcas.

      

Redzes korekcijas iespēja no 18 gadu vecuma

brilles; kontaktlēcas; nakts lēcas; lāzerkorekcija.

        

Jaunu un vidēja vecuma cilvēku acu un redzes veselība
(19-55 gadi)

Vidēja vecuma cilvēku un senioru acu un redzes veselība
(56+ gadi)

Sazinies ar mūsu speciālistiem